A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Новопсковська селищна рада
Луганська область, Новопсковський район

Історична довідка

 

Новопсков розташований у межиріччі Айдара і Кам'янки.  

                                                                                                                                                          Рік заснуваня 1638
На околицях селища виявлено поселення епохи бронзи, курган, 3 курганні могильники з 11 курганами.

Назва селища: двослівне, вторинне, перенесене.

Перша назва - Закам'янка, утворена від найменування р. Кам’янка і прийменника «за». Використання прийменника мотивується розташуванням села (за рікою). 

У 1829р. на цій території був розквартирований Псковський полк 2-ї кірасирської дивізії. Відтоді назву полку було перенесено на поселення, яке стало називатися Ново-Псковом. Перша частина назви, слово "Ново", вказує на традицію утворення назв військових поселень.

З 5 квітня 1931 року Новопсков стає районним центром. Статус селища міського типу Новопсков отримав у 1957р.

У вересні 2015 року внаслідок об'єднання однієї селищної та однієї сільської рад була утворена Новопсковська об’єднана територіальна громада:

  • Новопсковська селищна рада – населення 9993 чол. 
  • Осинівська сільська рада – населення 2442 чол.

 

Новопсков - один з найстаріших населених пунктів Слобідської України. У побратимах нашого міста не числиться. Але свою назву несе гордо. Його заснували в 1636 році селяни і козаки. Втім, називався він тоді інакше - Закамянка. На честь річки Кам'янки. Але потім Закамянкі тимчасово не стало. Почалася селянська війна під проводом Кіндрата Булавіна. Результат відомий: Петро I покарав всіх жителів тих місць. За наказом царя всі поселення на річці Айдар були спалені. А так як крім Кам'янки там протікає і Айдар, спалили і Закамянку.

При Миколі I неподалік розквартирували Псковський полк 2-ї кірасирської дивізії. Таким чином, Закамянка в 1829 році перетворилася в Новопсков.
З 1931 року Новопсков - районний центр. Зараз він входить до Луганської області. На півночі Новопсковський район межує з Росією (з Воронезької областю). Живе в районі 38 тисяч чоловік. На них припадає 27 загальноосвітніх шкіл, 2 музичні школи, два спорткомплексу, 30 бібліотек, 2 лікарні ... Займаються там, в основному, сільським господарством. Одна з найголовніших визначних пам'яток околиць Новопскова - Свято-Успенська церква. Вона православна, але деякі допитливі історики вважають, що побудували її за католицьким канонам. Та й розписували її не зовсім в православному дусі. Це пояснюється тим, що в XVIII-XIX століттях в тому районі жило багато євреїв, які взяли католицтво.

Але по-справжньому прославився Новопсков лише одного разу, вже за радянської влади. На її вильоті через Новопсковський район пройшов знаменитий газопровід «Уренгой-Помари-Ужгород». До сих пір в Новопсковському районі розташовано лінійне управління магістральних газопроводів. В руках новопсковічей 70% газу 0_о, що йде з Росії через Україну до Західної Європи. Так що коли виникає черговий газовий скандал, неодмінно згадують про Новопскові. Згадують про нього і тоді, коли відбувається черговий вибух. А взагалі-то це містечко тихий і спокійний. І назва у нього хороше, рідне.

У XIII в. степи на кілька століть полонили татари. Назва головної річки краю, Айдара, теж тюркського походження і означає - Біла річка. Вперше вона згадується в документах від 1503.

У середині XVII ст. в зв'язку з посиленням національно - визвольної боротьби українців проти польського гніту посилюється і колонізація степів, куди переселялися селяни і козаки. Свої поселення вони називали слободами, так виникає Слобідська Україна. Тоді ж були засновані Білолуцьк, Осинове, Закамьянка (Новопсков), Закотне.

Після повстання К. Булавіна, в якому жителі краю брали активну участь, землі по річці Айдар були передані Острогожском Слобідському полку; Білолуцьк, Осинове, Закотне, Старобільськ стали його сотенними містечками. У 1765 році за указом цариці Катерини Другої, яку козаки називали «вражає мати», слобідське козацтво було ліквідовано, починається поступове закріпачення колишніх козаків.

Переважна більшість населення було державними селянами, але в 20 - х роках XIX ст. значна частина колишніх козаків перетворена в військових поселенців.

Буржуазні реформи 60 - х років не поліпшили життя селян, багато з яких втратили землю і змушені були йти на заробітки на Дон, на шахти, рудники і заводи Донбасу. В цей же час Старобільське земство створює в селах Новопсковщіни школи. У Білолуцьку і Новопскові відкриваються лікарні, бібліотеки, в Новопскові - ремісниче училище.

На початок ХХ століття Новопсковщіна - розвинений землеробський край, з поширеними домашніми промислами і ремеслами. Під час першої російської революції 1905 - 1907 рр селяни Новопсковщіни вели стихійну боротьбу проти поміщиків. Уродженці Новопсковщіни брали участь у революційних подіях на флоті: Йосип Хомич Журавльов - в повстанні на броненосці «Потьомкін», Андрій Пилипович Ковальов - у Севастополі під керівництвом П. П. Шмідта.

У 20 - х роках господарство швидко оновлювалося, поширювалися різні форми кооперації, з'являлися перші колективні господарства. У 1929 році почалася колективізація. У середині 30 - х років сільське господарство поступово налагоджується, істотне значення починають грати МТС, яких на території району було 5. У 1931 році Новопсков стає районним центром.
 

 

В районі 40 населених пунктів з них - 2 селища міського типу та 38 сільськихнаселених пунктів. На території району діє 15 сільських та 2 селищні ради

Новопсковській селищні раді  підпорядковуються такі населені пункти:

  • смт Новопсков ( 9993 чол.)
  • село Осинове ( 1984 чол.)
  • село Макартетине  ( 246 чол.)
  • село  Тев’яшеве ( 17 чол.)
  • село Хворостяне ( 27 чол.)
  • село Ікове ( 138 чол.)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь