Новопсковська селищна військова адміністрація

Луганська область Старобільський район

Як реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки

Дата: 08.02.2021 08:52
Кількість переглядів: 1297

Фото без описуВ Україні триває земельна реформа. У землевласників, орендарів та потенційних покупців земельних ділянок сільськогосподарського призначення виникає багато запитань. Тому система БПД надає роз’яснення основних питань, які виникають у сфері земельних відносин.

Кожен громадянин України має право на безоплатне отримання земельної ділянки із земель державної та комунальної власності. Як реалізувати це право, розповідається у  даній статті.

Законодавством передбачена можливість для громадян України набути права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (п. б ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України). Згідно з ч.1 ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах: для ведення фермерського господарства – в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району; для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 гектара; для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара; для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, в селищах – не більше 0,15 гектара, в містах – не більше 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 0,01 гектара.

          Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання. Це означає, що Ви маєте право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення. Однак, якщо Ви отримали безоплатно земельну ділянку, наприклад, для індивідуального дачного будівництва у розмірі 0,07 гектара (законодавством закріплено максимально 0,10 гектара), Ви не зможете у майбутньому отримати решту (інші 0,03 гектара).

           Першочергово необхідно визначитись із призначення земельної ділянки та обрати вільну земельну ділянку.  Далі, якщо питання стосується земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах – необхідно звернутися до  місцевої ради;  якщо  земель державної власності поза межами населених пунктів – до районної держадміністрації; якщо  земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів- до Головного управління Держгеокадастру в області.

Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗКУ, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності  подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання Ви повинні додати: графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, наприклад, викопіювання з кадастрової карти.

 Обравши вільну земельну ділянку, Ви можете звернутися до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та замовити вказані вище графічні матеріали – викопіювання з кадастрової карти або плану. Вартість викопіювання – 0,03 розміру мінімальної заробітної плати. Але очікувати на таке викопіювання доведеться до місяця. І за цей час земельна ділянка, якщо вона є «цікавою», вже буде кимось зайнята. Тому бажано робити вказані викопіювання в приватній фірмі або самостійно.

Заяву можна подати щодо земельних ділянок кожного виду цільового призначення.  Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.                     Після отримання дозволу, Вам необхідно замовити розроблення проєкту землеустрою. Проєкт землеустрою розробляють землевпорядні організації. А безпосереднім виконавцем може бути лише особа, що має сертифікат інженера-землевпорядника, яка і визначить точні межі земельної ділянки, їх геодезичні координати, встановить межові знаки та складе кадастровий план земельної ділянки, проєкт землеустрою. У разі відсутності сертифікату у виконавця робіт проект землеустрою буде вважатись недійсним і державну реєстрацію земельної ділянки буде здійснити неможливо. Укладіть із землевпорядною організацією договір, у якому чітко визначте вартість робіт та строки виконання. У договорі  вказаюються конкретні терміни виконання робіт. Проєкт землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру.

            Для подальшої реєстрації Вашої земельної ділянки Ви можете звернутись до державного кадастрового реєстратора із заявою про державну реєстрацію земельної ділянки як самостійно або уповноважити на це землевпорядну організацію (зазначивши це у договорі).  До заяви за формою,  додається: оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (погоджений проект землеустрою, за потреби, позитивний висновок експертизи), документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа. Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Строк розгляду заяви складає 14 днів. Державний кадастровий реєстратор перевіряє вірність складення документів, визначає чи межі нової ділянки не порушують меж вже існуючих зареєстрованих ділянок, – та реєструє Вашу земельну ділянку у Державному земельному кадастрі. На підтвердження дцього заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги, зокрема, кадастровий номер. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Наступний крок – це затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Для цього Ви повинні подати відповідне клопотання з погодженим проектом землеустрою та Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку до місцевої ради (якщо земельна ділянка у межах населеного пункту) або до місцевої державної адміністрації (якщо ні). Вказані органи затверджують проект землеустрою.                                                                                                                               Потім потрібно буде звернутися до відповідного місцевого управління державної реєстрації територіального управління юстиції із заявою про державну реєстрацію права власності держави чи територіальної громади на обрану Вами земельну ділянку.                  Після здійснення вказаної вище реєстрації місцева рада чи державна адміністрація приймають рішення про безоплатну передачу земельної ділянки з державної чи комунальної власності у Вашу власність. У рішенні повинні бути зазначені кадастровий номер, місце розташування та площа земельної ділянки.                              Останній крок – це державна реєстрація права власності тепер вже майже Вашої земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Для цього Вам необхідно подати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Їі  можна подати: безпосередньо до місцевого управління державної реєстрації територіального управління юстиції, яке здійснює таку реєстрацію; або до державного кадастрового реєстратора, який передасть її до Державної реєстраційної служби. Також Ви можете скористатись послугами Центрів надання адміністративних послуг. До заяви додаються: копія Вашого паспорту та ідентифікаційного коду, засвідчена копія рішення про безоплатну передачу земельної ділянки; витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку; документ, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно – 0,1 розміру мінімальної заробітної плати. Строк розгляду заяви – 5 робочих днів.                                                                                                 

        Потім в разі необхідності ви можете отримати інформацію з Державного реєстру – в паперовому або електронному вигляді (через офіційний сайт Міністерства юстиції України). Розмір плати за надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно: за надання інформації у паперовій формі – 0,025 розміру мінімальної заробітної плати; за надання інформації в електронній формі – 0,0125 розміру мінімальної заробітної плати.

           В разі, якщо місцева рада відмовить у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цю відмову можна оскаржити до місцевого суду. Оскаржувати рішення необхідно в порядку визначеному в Кодексі адміністративного судочинства України

Для отримання додаткових юридичних консультацій з будь-яких питань, захисту порушених прав Ви можете звернутися до фахівців відділу «Новопсковське бюро правової допомоги» Старобільського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою:  Луганська область, смт. Новопсков, вул. Українська, 114. У в’язку з проведенням заходів спрямованих на запобігання поширенню на території України короновірусу COVID-19 можна звернутися за телефоном: (099)743-03-78.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь