Привітання від рідної громади з Днем Захисників і Захисниць
1 жовтня, у свято Покрови Пресвятої Богородиці, ми щиро вітаємо з Днем Захисників і Захисників, вшановуючи тих, хто дарує нам можливість жити у вільній і незалежній країні.
"У цей особливий день ми віддаємо шану героям усіх епох, чия мужність і відданість є основою незламного духу нашої нації. Подяка нашим оборонцям – це не лише слова, а щоденна підтримка та зусилля для досягнення Перемоги. Дякуємо вам, Захисники та Захисниці, за кожен день, за наше сьогодення і майбутнє, за можливість працювати, навчатися, бути вільними. Слава Україні!" - Микола Старцев, начальник Новопсковської селищної військової адміністрації.
Наймолодші переселенці з Луганщини також приєднуються до привітання. Вони з великою вдячністю створили обереги та підготували чай для наших військових. Це їхній спосіб подякувати за дитинство, за мирний сон і можливість сміятися. Ці символічні подарунки будуть передані на фронт як частинка їхнього тепла і любові. Підготували дитячий майстер клас та створили надзвичайно емоційне відео працівники релокованих новопсковських закладів культури.
Внутрішньо переміщені особи в м. Харків під час майстер класу виготовили для наших Захисників та Захисниць символічні обереги янгола-охоронця та ляльку-нитянку «Берегиня». Організували цей майстер клас працівники Новопсковської бібліотеки на базі Нижньодуванського гаманітарного штабу. Майстрині сподіваються, що їхні поробки разом з іншими подарунками порадують наших військових та дійсно стануть для них оберегами.
У м.Луцьк поціновувачі культурної спадщини України з числа внутрішньо переміщених осіб з Луганської області виготовили ляльки нитянки для наших найдорожчих Захисників, які найближчим часом поїде на передову з маскувальними сітками від волонтерів. Цей захід був проведений завдяки співпраці Центрів надання соціальних послуг Новопсковської та Щастинської громад спільно з БО БФ " Світ жінок".
Новопсковський краєзнавчий музей підготував історичну довідку про це свято: День захисників і захисниць України та свято Покрови Пресвятої Богородиці тісно переплетені між собою, оскільки символізують глибокі історичні корені військової честі, духовності та захисту рідної землі.
Свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке має глибокі історичні та культурні корені. Ідея заступництва Божої Матері, яка захищає народ від ворогів, виникла ще за часів Київської Русі після запровадження християнства у 988 році. Величезне значення цього свята підтверджується тим, що князь Ярослав Мудрий, правитель Київської Русі, побудував у Києві церкву на Золотих Воротах на честь Богородиці як вияв вдячності за її опіку.
Покрова Пресвятої Богородиці стала однією з найголовніших подій у житті українського козацтва, за що отримала другу назву — Козацька Покрова. Для козаків це свято мало не лише релігійне, але й політичне значення. На Покрову козаки традиційно проводили ради, де обирали нового гетьмана або членів старшини. Повага до Богородиці як заступниці відображалася в іконописі — на нових іконах під назвою "Козацька Покрова" зображувалися українські ієрархи, козаки та гетьмани під омофором Божої Матері.
Вшанування Покрови також знайшло своє відображення у топоніміці — багато сіл в Україні носять назви на честь цього свята, такі як Покровка, Покровське, Новопокровка.
У період Української революції 1917–1921 років козацькі військові традиції почали відроджуватися. Вони стали основою для створення збройних сил Української Народної Республіки (УНР), Української Держави та Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Першою військовою формацією, що наслідувала козацькі традиції, став Український козацький полк імені Богдана Хмельницького, утворений у травні 1917 року. Згодом з'явилися інші формування, названі на честь відомих козацьких ватажків, як-от полки імені Петра Дорошенка, Максима Залізняка, Костя Гордієнка, Івана Мазепи.
Цей "козацький відбиток" також проявився в назвах інших військових підрозділів: Січові стрільці, Запорізька група, Сердюцька дивізія, а також у назвах таких військових формувань, як гайдамацькі полки та вільне козацтво. Військова символіка революційної доби також була позначена козацькими традиціями: на стягах, відзнаках, іменах техніки (панцерні потяги "Хортиця", "Запорожець", "Полуботок") та кораблях (крейсер "Гетьман Іван Мазепа", канонерський човен "Запорожець").
Навіть у військовій термінології того часу прослідковуються козацькі впливи. Для позначення військових рангів використовувалися такі терміни, як козак, ройовий, чотар, бунчужний, півсотенний, сотник, курінний, осавул, полковник, а також отаман бригади, дивізії, корпусу. Вони відображалися і в зовнішньому вигляді військових, адже однострої також мали козацькі риси.
Свято Покрови та його вплив на українську історію і військову культуру є важливими символами національної єдності, боротьби та віри у заступництво і допомогу в часи великих випробувань.
Цей день нагадує про те, що мир і безпека — це результат великих жертв та важкої боротьби. Ми продовжуємо боротися за свою незалежність, і цей процес ще не завершений. Висловлюємо вдячність усім, хто стоїть на захисті Батьківщини, та закликаємо до єдності у боротьбі за майбутнє.