Новопсковська селищна військова адміністрація

Луганська область Старобільський район

Обережно, грип

Дата: 23.02.2018 09:11
Кількість переглядів: 887

Фото без опису

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті. Збудник – вірус трьох типів: А, В, С, вірус типу А найчастіше стає причиною спалахів хвороби. З приходом холодів зростає не тільки ризик захворювання, а й паніка серед людей. І якщо в минулому році цей серйозний вірус, зокрема свинячий грип типу А (H1N1), пройшов по країні в щадному режимі, то в сезон грипу 2017-2018 слід побоюватися саме цього штаму, а також його різновид - грип "Мічиган".

Всього у 2018 році в Україні циркулюватимуть три штами вірусу: свинячий грип (H1N1), гонконгський грип (H3N2) і вірус грипу типу В (Брісбен). Ці штами вже не раз відвідували нашу країну, а тому знайомі для нашої імунної системи, а значить, катастрофічних наслідків для українців грип 2018 нести не повинен. Проте, кожному із нас важливо усвідомлювати, що групи ризику людей при таких штамах вірусу можуть бути абсолютно різними. Наприклад, гонконгський і брісбенський грип серйозно загрожують дітям і літнім людям. А ось свинячий грип і його різновид грип "Мічиган", перш за все, несе небезпеку для молоді та людей працездатного віку. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Особливо небезпечним грип є для представників груп ризику – це діти до 5 років (особливо – діти до 2 років), вагітні жінки, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, хворі на хронічні серцево-судинні захворювання, хворі на хронічні захворювання легенів, люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями. Також сюди належать професійні групи ризику - медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

         Перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу. Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2 метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів. При появі перших симптомів грипу хвора людина обов'язково повинна залишатися вдома - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку.Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м'язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря - його слід викликати додому. Якщо йдеться про лікування грипу- то для цього є специфічні препарати, які може призначити тільки лікар, щодо ГРВІ- то лікування полягає у створенні умов, в яких організм зможе самостійно здолати інфекцію,тобто: інтенсивний питний режим (температура рідини = температурі тіла),не змушувати хворого їсти,часте провітрювання приміщення, температурний режим у приміщенні, де знаходиться хворий 18-20 градусів Цельсія, при цьому хворий тепло одягнений,повітря у приміщенні має бути вологе (50-70%),слизові зволожувати сольовими розчинами, рівень, при якому потрібно знижувати температуру тіла є дуже індивідуальним. Це залежить від стану хворого, віку, наявності супутніх захворювань. Найважливіше в лікуванні грипу будь-якого типу - рясне тепле питво, постільний режим і спокій. Саме перенесена на ногах хвороба дає ускладнення і може закінчитися трагічно. Обов'язково звернутись до лікаря, якщо: ви належите до груп ризику,відсутнє покращення на четвертий день хвороби,динаміка температури є негативною,погіршення після покращення,підвищена температура тіла, що утримується тиждень,поява задишки, блідості шкіри, втрата свідомості,посилення кашлю, зниження його продуктивності,температура практично не піддається зниженню препаратами. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. 

         Передача ГРВІ найчастіше відбувається повітряно-крапельним шляхом. Під час чхання, так само як і при кашлі, з рота хворої людини вилітають дрібні частки слини і мокротиння, в яких віруси містяться у величезних кількостях. Зазвичай частки вологи з вірусами вдихаються іншою людиною не відразу (для цього потрібно перебувати в безпосередній близькості до хворої людини), а після того, як вони осядуть на підлогу, висохнуть і знов піднімуться в повітря з пилом. Варто знати, що,особливо добре вірусні частки зберігаються в побутовому пилі, тому так важливо робити регулярне вологе прибирання і провітрювати приміщення. Інший механізм передачі респіраторної інфекції — контактний. Тобто та сама хвора людина при чханні або кашлі прикриває рот рукою і вся колосальна маса вірусів, яка повинна була вийти у відкритий простір, осідає на руці цієї ж людини, яка розносить вірусну інфекцію, торкаючись дверних ручок, предметів побуту, «роздає» надалі вірусну інфекцію по руках друзів, колег і знайомих при рукостисканнях. Тому, так важливо часто мити руки, а при чханні прикривати рот серветкою, а не рукою.

Важливим є стан слизової оболонки верхніх дихальних шляхів, де постійно утворюється слиз, що забезпечує функціонування так званого місцевого імунітету. Якщо слизові оболонки пересихають — робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар'єр і людина захворіє при контакті з вірусом із найбільшою вірогідністю. Головний ворог місцевого імунітету — сухе повітря. Тому важливо, щоб повітря в приміщенні було прохолодне і вологе (50-70%) - для цього можна використовувати зволожувачі повітря, а також слідкувати за станом слизових оболонок. Слизові оболонки потрібно часто зволожувати сольовими розчинами, які можна як придбати, так і зробити самостійно (1ч.л. солі/1 л кип'яченої води). Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах. Тому потрібно частіше провітрювати приміщення, більше часу проводити на свіжому повітрі, уникати місць скупчень людей.

          Найефективнішим засобом профілактики грипу є щорічна вакцинація – це специфічна профілактика. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону (у вересні,жовтні). Якщо такої можливості не було, то щеплюватись можна і впродовж всього сезону. Це посилює здатність організму протистояти грипу. Розвиток імунного захисту починається з 2-го дня після вакцинації і сягає максимуму через 2-3 тижні. Імунітет зберігається від 6 до 12 місяців. Вакцинація показана лише за рекомендацією лікаря та проводиться тільки в лікувальному закладі.

          Ще є неспецифічна профілактика, це коли людина власними силами може захистити себе від захворювань на грип та ГРВІ. Для цього потрібно: уникати скупчень людей, користуватися одноразовими масками при необхідності, регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання, повноцінно харчуватися з введенням в їжу натуральних вітамінів, висипатися, уникати перевтоми, мати чисті руки, користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, загартовуватись, займатись спортом, ходити більше пішки.

 Новопсковське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Луганській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь