Шановні громадяни! Пташиний грип
На території с.Новобіла було діагностовано випадки грипу птиці. В ході комплексного епізоотичного розслідування випадку загибелі домашньої птиці в селі Новобіла були встановлені випадки масової загибелі домашньої птиці по вул.Степова, вул.Жовтнева, вул.Суворова. При дослідженні відібраних проб біоматеріалів в Дніпропетровській регіональній державній лабораторії встановлено діагноз грип птиці (вірус грипу птиці типу А).
З метою попередження розповсюдження гостроінфекційних хвороб птиці, необхідно:
- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею (горобці, ворони, галки, голуби та ін.);
- птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо), не допускати вільного вигулу на вигонах, водоймищах тощо;
- утримувати різні види птахів окремо;
- не утримувати в особистих господарствах разом качок та іншу дику водоплавну птицю;
- корми для птахів зберігати в місцях, недоступних для синантропної й перелітної птиці (горобців, ворон, галок, голубів та ін.);
- не патрати і не обробляти у дворі спійману дику птицю, не годувати тельбухами дичини домашніх тварин;
- інвентар, який використовується для догляду за домашньою птицею, необхідно утримувати в чистоті і зберігати ізольовано від іншого інвентарю;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- не купувати птицю на ринках і в місцях, не призначених для торгівлі;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).
Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.
Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ХВОРОБУ
Загальні для всіх видів птахів:
- відмова від корму і води, підвищення температури тіла, пригнічення;
- порушення координації рухів, парези, паралічі;
- риніт, кон’юнктивіт, скуйовджене оперення.
У курей:
- ціаноз шкірних покривів (зміна кольору гребеня, борідок і кінцівок);
- набряк підклювного простору;
- підшкірні геморагії (крововилив) на кінцівках, діарея;
- зниження виробництва яєць, кашель і чхання.
У водоплавних птахів:
- нервові явища (викривлення шиї, відсутність реакції на зовнішній подразник, кругові рухи), помутніння рогівки, сліпота.
Людина може заразитись грипом птиці переважно при прямому контакті з хворою (живою чи мертвою) домашньою птицею або з забрудненим (секрецією чи виділеннями птахів) середовищем, зокрема на ринках живої птиці, а також вживаючи м’ясо або яйця хворої на грип птиці без термічної обробки.
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно ТЕРМІНОВО сповістити Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області!