Інформація про заходи з підтримки ВПО в 2023 році
Для забезпечення соціальної, правової, матеріальної підтримки внутрішньо переміщених осіб Новопсковської громади в інших регіонах України, розпорядженням № 24-о від 01.12.2022 затверджено Програму соціального захисту та підтримки внутрішньо переміщених осіб Новопсковської громади в інших регіонах України на 2022-2023 роки (в редакції затвердженій розпорядженнями начальника Новопсковської СВА №108-о від 20.06.2023 та № 235-о від 23.10.2023).
З метою визначення потреб внутрішньо переміщених осіб з Новопсковської селищної територіальної громади в Viber/Telegram були створені спільноти, створена «гаряча лінія» Новопсковської СВА, де періодично публікується вся необхідна інформація. Оголошення постійно розміщуються на офіційній сторінці Новопсковської селищної військової адміністрації та дублюються адміністратором у всіх Viber спільнотах з ВПО Новопсковської громади (по 20 областях).
Розпорядженням від 15.09.2023 №189-о затверджено Положення про Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при Новопсковській селищній військовій адміністрації. Розпорядженням від 25.09.2023 №196-о затверджено її Персональний склад. у звітному періоді відбулося 2 засідання. Основними напрямками роботи Ради з питань внутрішньо переміщених осіб є сприяння забезпеченню соціального захисту ВПО, їх працевлаштування, забезпечення житлом, надання психосоціальної, медичної та правової допомоги, виконання місцевих програм, тощо.
Розпорядження начальника Новопсковської селищної військової адміністрації від 08.06.2023 №101-о створений Координаційний центр підтримки цивільного населення при Новопсковській селищній військовій адміністрації.
Для забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб Новопсковської громади, розпорядженням №15-о від 22.11.2022 року затверджено «Програму забезпечення житлових прав внутрішньо переміщених осіб Новопсковської громади на 2022 – 2024 роки» (в редакції затвердженій розпорядженнями начальника Новопсковської СВА № 90-о від 24.05.2023 року та № 233-о від 19.10.2023 року).
З метою реалізації заходів цієї Програми підписаний Меморандум про партнерство між Бородянською селищною радою Київської області та Новопсковською селищною військовою адміністрацією. Предметом Меморандуму є взаємодія сторін стосовно надання необхідної допомоги щодо забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб Новопсковської селищної територіальної громади в модульному містечку смт Бородянка Київської області. На офіційних сторінках Новопсковської СВА в Facebook, Telegram каналі, вайбер-спільнотах постійно розміщується інформація щодо наявних місць тимчасового проживання. Відповідно до заявок, отриманих Новопсковською СВА від внутрішньо переміщених осіб у 2023 році 7 родин (12 осіб) були забезпечені тимчасовим житлом в модульному містечку, яке знаходиться в смт Бородянка Київської області. Станом на 01.01.2024 - 5 родин (9 осіб) проживають в модульному містечку.
Також між Новопсковською селищною військовою адміністрацією та Яблунівською селищною радою 01.05.2023 року підписано договір оренди нежитлового приміщення, яке розташовано за адресою: Івано- Франківська область, Косівський район, с.Середній Березів, вул.Царинки, буд. 2А, для забезпечення тимчасовим житлом (місцем тимчасового перебування) 20 внутрішньо переміщених осіб з Луганщини за умови оплати внутрішньо переміщеними особами вартості комунальних послуг та укладання Договору на таке проживання (згідно Правил розміщення, затверджених розпорядженням від 31.08.2023 №180-о).
З метою покращення умов тимчасового проживання ВПО в цьому приміщенні було налагоджено співпрацю з Міжнародною організацією з міграції (МОМ), зроблено ремонт приміщення. Також досягнуто домовленість з БО «Восток СОС» по облаштуванню цього приміщення меблями та побутовою технікою на 723,5 тис. грн.
Розпорядженням від 12.09.2023 №188-о створено робочу групу з питань забезпечення діяльності місця тимчасового перебування (проживання) внутрішньо переміщених осіб з Луганської області організованих Новопсковською селищною військовою адміністрацією, затверджено її склад та Положення до неї. Центр тимчасового проживання ВПО з Луганщини утворено завдяки співпраці Новопсковської селищної військової адміністрації та Сєвєродонецької районної військової адміністрації. Станом на 01.01.2024 року в МТП проживають 10 внутрішньо переміщених осіб з Луганської області, найближчим часом планується поселення ще 10 внутрішньо переміщених осіб.
Опікується напрямком підтримки ВПО відділ соціального захисту населення Новопсковської селищної ради.
Робота в координаційних центрах з підтримки ВПО Луганської області
В м. Івано-Франківськ працює Координаційний центр надання допомоги ВПО з Луганської області. Посадові особи Новопсковської селищної ради входять до робочої групи по забезпеченню діяльності Координаційного центру допомоги внутрішньо переміщених осіб. В центрі надаються послуги психологічної, правової, медичної допомоги, а також консультації Луганського обласного центру зайнятості.
Центром надання допомоги ВПО з Луганщини в м. Івано-Франківськ обслуговується 2773 особи з числа ВПО. Ним опікується Новопсковська СВА і Сєвєродонецька МВА.
За звітний період в Центрі організовано надання наступних послуг:
- медична допомога (прийом сімейного лікаря, лікаря-отоларинголога, лікаря-ортопеда-травматолога, ендокринолога, терапевта, видача ліків, направлення до вузькопрофільних спеціалістів) – 953 консультації.
- правова допомога з усіх питань (при необхідності - юридичне супроводження в органах, установах та організаціях на безоплатних умовах) – 176 осіб отримали консультацію;
- прийом фахівця Центру занятості (отримання/поновлення статусу безробітного та виплат допомоги по безробіттю, сприяння в пошуку роботи, надання роботодавцям компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО) – 274 особи отримали консультацію;
- спеціалістом ГУ ПФУ надано 42 консультації.
Організовано відділене робоче місце адміністратора ЦНАП Новопсковської селищної ради (прийом заяв на пошкоджене майно, послуги з реєстрації місця проживання, послуги , суб'єктом надання яких є Мінветеранів, консультування з усіх видів адміністративних послуг кожної п'ятниці). Кількість осіб, які звернулися за консультацією – 60.
Запроваджено Бібліотечний пункт (наявний книжковий фонд, який складається з художньої, історичної, дитячої та іншої літератури) та «Буккросинг» (художня література українських письменників).
Проведено дозвіллєві заходи спортивного та культурного спрямування. Видано безкоштовно для ВПО у Франківську 639 квитків на концерти, стендапи та циркові шоу. Проведені спортивні заходи «Руханка» для дітей 10-14 років (фізичні вправи, гімнастика), працюють спортивні гуртки, які організовані спільно з Центром професійних єдиноборств «Бескид» - йога для дорослих та йога для дітей.
Проведено тиждень розваг для дітей віком 10-14 років із Луганської області; ряд розважальних заходів (відвідування канатного парку, кіно, екскурсії містом, створення графіті, зайняття у Гончаренко центр за темами «Як стати лідером» та «Критичне мислення», проведення арт-терапевтичного заняття «Моя супер сила» для дітей ВПО). Організовано майстер – класи для дітей різних вікових категорій (виготовлення фоторамки з фетру, вітальних листівок, ляльки-мотанки для воїнів ТрО, букетів квітів з паперу, броші «Соняшник», оберегу «Підкова», прикрас для волосся, новорічного підсвічника, ялинкової прикраси «Сніжинка» у техніці квілінг. Проведено тиждень розваг для дітей (похід в кіно; поїздка до «ДіноПарку», селище Поляниця, Івано-Франківська область; похід у розважальний центр «ЧубіБум» м. Івано-Франківськ; поїздка до Галицького замку та Галицького національного природничого парку; товариський футбольний матч «Єднання» між дітьми ВПО з Луганщини та молодшими спортсменами Професійний центр єдиноборств «Бескід»; екскурсія-подорож Карпатським трамвайчиком на території Долинського району Івано-Франківської області в смт Вигода.
За підтримки міжнародної благодійної організації Terre des hommes в рамках проекту «Освітній куточок» проведено освітні заходи на тему: «Вчимося співпрацювати», «Знайомство з емоціями», «Позитивне батьківство». Проведені перегляди мультфільмів для діток.
Видано гуманітарної допомоги: від БФ «Восток СОС» 500 сімейних наборів (продукти та гігієна) та 50 наборів для дітей до 3-х років ( гігієна та продукти); від фонду Р. Ахметова - 3100 продуктових наборів; від МОМ - 660 наборів посуду, 1637 комплектів постільної білизни та ковдр; 820 матраців, 627 сімейних гігієнічних наборів; від Луганської ОДА - 6352 продуктових набори; від Міжнародної гуманітарної організації Corus International – 171 шкільний набір.
У координаційному центрі для ВПО Луганщини в м. Чернівці, роботу якого координують Сєвєродонецька районна військова адміністрація та Шульгинська сільська військова адміністрація, працює начальник відділу Служба в справах дітей Новопсковської селищної ради (консультує ВПО з приводу отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів та питань що стосуються роботи служби).
В Харкові на базі гуманітарного хабу Нижньодуванської СВА працюють працівники соціальної сфери (2 одиниці) психолог і перукар КУ "Новопсковський центр надання соціальних послуг". Перукар надає безоплатні послуги ВПО з Луганської області з понеділка по п'ятницю.
За 2023 рік 157 внутрішньо переміщених осіб отримали послуги перукаря (надано 467 послуг); 34 внутрішньо переміщеним особам надана консультативно-психологічна допомога (надано 472 послуги: онлайн – 362 послуги, офлайн – 110 послуг); 127 внутрішньо переміщеним особам надано послугу інформування; 310 внутрішньо переміщеним особам надано послугу консультування.
В координаційному центрі в м. Черкаси до 01.12.2023 р. працювало відділене робоче місце адміністратора ЦНАП Новопсковської селищної ради (прийом заяв на пошкоджене майно, послуги з реєстрації місця проживання, послуги, суб'єктом надання яких є Мінветеранів, консультування з усіх видів адміністративних послуг кожної п'ятниці). Кількість осіб, які звернулися за консультацією – 115. Координує роботу даного Центру Попаснянська МВА.