Новопсковська селищна військова адміністрація

Луганська область Старобільський район

ГО "Східний Варіант" презентує результати дослідження на тему: “ВПО з Донеччини та Луганщини як жертви війни: стійкість у виживанні"

Дата: 26.09.2024 14:13
Кількість переглядів: 111

Фото без описуСхідний Варіант випустив третій аналітичний матеріал “ВПО з Донеччини та Луганщини як жертви війни: стійкість у виживанні” про те, якою може бути політика держави щодо внутрішнього переміщення, аби потреба в глибшій координації діяльності з підтримки переселенців була знята.

Та чи адаптується закордоном, чи живе сподіваннями на повернення до рідних домівок. Команда Східного Варіанта розглядала це питання більш детально в попередньому аналітичному матеріалі. 

У матеріалі можна знайти відповіді на такі питання:

  • Який стан справ із підтримкою ВПО “нової” хвилі?
  • Якими є основні проблеми та потреби переселенців?
  • Чи може громадський актив на місцях стати дієвим каталізатором процесів адаптації переселенців?
  • І чи можна розглядати переселенців як потенційний громадський актив у межах нових громад?

 

Ключові факти зі статті:

  • Наразі кількість офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб в Україні сягає 4,9 млн осіб. За оцінками звіту Міжнародної організації з міграції за квітень 2024 року, які враховують виїзди ВПО за кордон та повернення додому, фактична чисельність ВПО в Україні складає 3 548 000 осіб. Повернулися до свого звичного місця проживання 4 734 000 осіб.
  • З Донеччини та Луганщини з 2014 року були змушені виїхати з місць свого проживання на контрольовану українською владою територію та стали ВПО приблизно 2 млн. Друга хвиля масового вимушеного переміщення зі сходу України почалася з 2022 року. За даними Донецької ОВА, майже 1,5 млн мешканців Донеччини евакуйовувалися з регіону від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. При цьому вже понад 230 тисяч повернулися назад.
  • Багато з вимушено переміщених донеччан і луганчан виїхали в Європу, отримали тимчасовий прихисток. За даними МОМ, станом на квітень 2024 року 774 тисячі осіб з Донецької області (22% від усіх ВПО) мали офіційний статус ВПО.
  • Луганська ОВА стверджує, що станом на 1 червня 2024 року на обліку в інших регіонах України перебувають майже 200 тисяч ВПО, які після 24 лютого 2022 року перемістилися з території Луганської області та зареєструвалися за новим фактичним місцем проживання. Згадуваний звіт МОМ оцінює зареєстрованих ВПО з Луганщини в кількості 256 тисяч (7% від усіх ВПО).
  • Сумарно в Україні зараз понад 1 млн мешканців з обох областей перебувають офіційно зареєстрованими ВПО. До цієї кількості можна сміливо додати ще десятки тисяч жителів Донеччини та Луганщини, які виїхали з місць постійного проживання, але не оформили статус ВПО з різних причин.

Основні висновки та рекомендації на основі аналізу:

Для підвищення ефективності роботи держави, місцевої влади з ВПО, громадськістю та з фондами врахувати в подальшій діяльності наступні пропозиції:

  • сприяти децентралізації можливостей і розширенню прав муніципалітетів та ОТГ безпосередньо звертатись до донорів за підтримкою ВПО; 
  • вдосконалювати координації всіх ланок суб’єктів політики підтримки ВПО — органів влади, організацій громадянського суспільства та донорів; 
  • забезпечувати постійну активну комунікацію структур влади на місцях з самими ВПО та громадськими інституціями, що працюють з ними для моніторингу потреб, корегування програм і діяльностей; 
  • знайти можливості збільшення фінансових ресурсів в наданні всебічної допомоги ВПО, в першу чергу найбільш вразливим групам;
  • підтримати програми навчання, вдосконалення та підвищення компетентності в різних питаннях допомоги ВПО команд організацій громадського сектору та муніципальних службовців.
  • забезпечити роботу єдиної інформаційної бази даних ВПО та інтерактивної карти розміщення ВПО в областях за районами та населеними пунктами (громадами), що включатиме узгоджені реальні та регулярні оновлювані дані про чисельність, міжрегіональні переміщення та соціально-економічні характеристики ВПО (рівень освіти, економічна активність, професійна структура, актуальні потреби, готовність до навчання й участі у громадських роботах);
  • створити інформаційні чат-боти у соціальних мережах (Telegram, Instagram, Viber тощо) з питань пропозицій для ВПО, зайнятості на ринку праці, юридичних порад щодо процедур подачі документів і заяв про компенсацію пошкодженого та знищеного майна, в першу чергу націлених на внутрішньо переміщених осіб.

Аналітичний матеріал виданий завдяки програмі «Український фонд швидкого реагування», що втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю громадської організації «Східний Варіант» і не обов’язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США

 

Новину підготовлено відповідно до прес релізу ГО "Східний Варіант"

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь