Щодо Програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків Новопсковської громади на 2025-2027 роки
Програма забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків Новопсковської селищної територіальної громади Старобільського району Луганської області на 2025-2027 роки розроблена відповідно до Конституції України, Сімейного кодексу України, законів України законів «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», Державної стратегії забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2030 року, Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період до 2025 року.
Упровадження принципів рівних прав та можливостей жінок і чоловіків є однією з важливих умов сталого соціально-економічного розвитку, позитивних змін у суспільстві, реалізації прав людини та самореалізації особистості, запорукою ефективного розв’язання наявних проблем, а також європейської інтеграції України та виконання міжнародних зобов’язань згідно з основними міжнародними договорами у сфері захисту прав людини, у тому числі Цілей Сталого Розвитку до 2030 року, затверджених Генеральною Асамблеєю ООН.
Проте в Україні все ще існує ґендерна нерівність в економічній, політичній і соціальній сферах. Гендерні стереотипи щодо розподілу ролей чоловіків і жінок у політиці, економіці, суспільстві та сім'ї створюють перешкоди та обмеження для вільного вибору способу життя, у тому числі професійної та суспільної реалізації, сімейного життя, як для жінок, так і для чоловіків. Дискримінаційне ставлення роботодавців до працевлаштування жінок, визначення розміру заробітної плати, їх кар'єрного зростання, прихована дискримінація зайнятості жінок в певних професіях знижують їхню конкурентоздатність на ринку праці. Разом з тим усталений вплив ґендерних стереотипів зумовлює поширення професійної сегрегації за ознакою статі, невміння розпізнавати прояви ґендерно-зумовленої дискримінації, низьку обізнаність населення щодо форм домашнього насильства та відсутність звичної практики звернення постраждалих по допомогу.
Отже, актуальність розроблення і прийняття Програми зумовлена необхідністю реалізації сучасної політики у сфері впровадження європейських стандартів рівності прав та можливостей жінок і чоловіків на місцевому рівні.
Метою Програми є забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життя суспільства за статтю, віком, сімейним станом, місцем проживання, расою, кольором шкіри, політичними, релігійними та іншими переконаннями, інвалідністю, етнічним та соціальним походженням, громадянством, майновим станом, мовною ознакою тощо.
Розв’язання проблеми щодо впровадження принципу рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності громади передбачається шляхом застосуванням комплексного підходу, а саме через:
- розширення переліку статистичних показників за ознакою статі з розбивкою за іншими основними ознаками (вік, місце проживання, інвалідність, соціально-економічний статус тощо);
- подолання гендерних стереотипів;
- підвищення професійного рівня посадових осіб місцевого самоврядування щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків;
- протидію дискримінації за ознакою статі та дискримінації більше ніж за однією ознакою;
- залучення до виконання Програми установ та організацій (у т.ч. неурядових, громадських, міжнародних тощо), діяльність яких спрямовується на забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у суспільстві.
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету із залученням інших джерел фінансування, не заборонених законодавством. Обсяги видатків на реалізацію заходів Програми визначається щороку при затвердженні місцевого бюджету або внесенні змін до нього з урахуванням фактичних можливостей у кожному бюджетному періоді. Орієнтовні обсяги фінансування Програми із місцевого бюджету складають 60,000 тис. грн. Термін реалізації Програми: 2025 – 2027 роки. В процесі виконання Програми можливе внесення змін до неї, в разі потреби обсяг фінансування окремих заходів Програми може коригуватися.